הפעל ניגודיות כבה ניגודיות
קראון פלזה - רשת בתי מלון Crowne Plaza - קישור לדף הבית
5%
הנחה למזמינים באתר
מרכז הזמנות ארצי:
*3993
הצטרפו אלינו ותהיו הראשונים להתעדכן במגוון הנחות ומבצעים Crowne Plaza on Google+ Crowne Plaza on YouTube
דלג על טופס הזמנה
צמצם את טופס ההזמנה
מלון:
בחר מלון
בחר מלון
VERT אילת (קראון פלזה לשעבר)
VERT ים המלח (קראון פלזה לשעבר)
VERT ירושלים (קראון פלזה לשעבר)
VERT לגון נתניה
מלון Bay View חיפה
קראון פלזה סיטי סנטר ת''א
קראון פלזה ת"א
תל אביב אינדיגו
תאריך הגעה:
//
תאריך עזיבה:
//

סיורי סליחות בירושלים: להתעטף בקדושה

העיר ירושלים היא מקום קסום לאורך כל ימות השנה, אך יש בה אווירה מיוחדת וייחודית דווקא בימים שבין חודש אלול לשמחת תורה.

בתקופה זו של לוח השנה היהודי, רבים מתפללים לסליחה, מקיימים טקסים לטיהור הנשמה, ויחסים שבין אדם לחברו (או לאויבו) ובין אדם למקום נבנים מחדש ומחוזקים.

אחד המנהגים הנפוצים ביותר בתקופה זו של השנה הוא מנהג הסליחות - בקשת סליחה ומחילה על חטאינו בשנה החולפת. התפילות ושירי הסליחה מאפשרים לכל מאן דהוא להגיע היישר לאוזנו של אלוהים, כך אומרים, כדי שיסלח לנו על חטאי התנהגותנו בזמן זה.

יהודי ספרד פוצחים בתפילות הסליחה במהלך חודש אלול, בעוד שיהודי אשכנז מתחילים את מסכת החרטה בראש השנה ומסיימים אותה ביום כיפור.

אפשר לומר את תפילות ומילות הסליחה בכל שעה משעות היום, אך מאמינים כי הזמן הטוב ביותר, בו גם אלוהים שומע ומקשיב לנו, הוא שעות הלילה (לאחר חצות ולפני תפילת הבוקר, כשהגוף והנפש אינם טרודים בעבודה, והתפילות נישאות בלב שלם). יש המאמינים כי אלו הן השעות בהן אלוהים הוא הרחום ביותר מכל שעות היממה.סליחות בחברותא
בימינו אנו מתאפשר לקיים את תפילות הסליחה גם בקבוצות שנוצרו במיוחד לשם כך, המביאות יחד לירושלים אנשים רבים מכל זרמי היהדות.

בשנים האחרונות נפוץ המנהג של סיורי סליחות - סיורים מודרכים המותאמים במיוחד לתקופת הימים הנוראים, המאפשרים לכל יהודי ויהודייה לחוות את ירושלים במלוא עוצמתה. סיורי הסליחות מפגישים קבוצות של אנשים ברחובות העיר ירושלים, ומחברים בין הפנים לחוץ; בין המורשת היהודית לבירת ישראל.

ירושלים מציעה אינספור מקומות שהופכים את הימים הנוראים לחוויה עמוקה ומשמעותית. החיבור ההיסטורי של העם היהודי לירושלים ולארץ ישראל, לא יכול שלא לרגש את הפוסעים בין כותלי העיר בתקופה זו של השנה, עת הלב נפתח והנפש מבקשת.


איפה כדאי להתחיל?
הנה כמה המלצות לסיורי לילה מיוחדים לימים הנוראים, ולהכרת חלקים מירושלים באור אחר, שונה ממה שאליו אנו מורגלים בדרך כלל. ניתן לשלב בין האזורים המומלצים כאן ובין אזורים אחרים לבחירתכם, כדי ליצור את סיור הסליחות המתאים לכם.

הרובע היהודי
רחובותיו הצרים של הרובע היהודי מאפשרים להביט על העיר מלמעלה. זהו המיקום המושלם לסיור סליחות לילי בעיר העתיקה. בתקופה זו של השנה הרובע היהודי מלא בתיירים ובמתפללים העוברים בין רחובותיה של שכונה עתיקה זו, שגילה נמדד באלפי שנים. קריאת השמש לבוא ולהתפלל בבתי הכנסת ברובע, מוסיפה לעוצמת החוויה.

סיור סליחות ברובע היהודי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בית כנסת עדס

בית הכנסת עדס ממוקם בשכונת נחלת ציון בירושלים, שם נוסד ב-1901 על ידי מהגרים יהודים מסוריה. בית הכנסת נקרא על שם עובדיה יאשיהו ויוסף יצחק לבית עדס (Ades) - בני המשפחה שהקימו אותו לאחר עלייתם לארץ. בית הכנסת עדס הפך מזה שנים רבות למוסד של ממש בשכונת נחלאות הירושלמית, והוא מושך אליו מבקרים רבים במשך כל השנה הודות לעיטורים האומנותיים שעל קירותיו ועיצובו המוקפד. הליכה ברחובות השכונה וכניסה מבעד לדלתות בית הכנסת בימים הנוראים, הם חוויה מאלפת שאסור לפספס.

סיור סליחות בבית כנסת עדס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מגדל דוד

מגדל דוד ממוקם סמוך לשער יפו, ומהווה את אחת מנקודות הכניסה המפורסמות ביותר לעיר העתיקה בירושלים. בשעות הערב והלילה - לב לבם של סיורי הסליחות - מואר המגדל באורות העיר, ושולח את המתפללים והפוסעים בסביבותיו במנהרות הזמן, אל תקופות עתיקות. כשהמגדל ניצב מול עינינו, קל מאוד לדמיין את עצמנו לשנייה או שתיים כתושביה של העיר העתיקה לפני מאות בשנים.

סיור סליחות במגדל דוד
 
 
 
 
 
 
 
 
 הכותל המערבי

כמעט אי אפשר לקיים סיור סליחות כהלכתו, בלי לעבור כמטווחי יד מקירות הכותל המערבי. זהו בדרך כלל אקורד הסיום של הסיורים, אך ניתן לשלב אותו בכל שלב אחר של הסיור, לפי בחירה. זהו האזור הקדוש ביותר לעם היהודי, ובייחוד כשמדובר בימים הנוראים, עת רבים נוהגים לפקוד את המקום בתפילה. אך כאשר סיור הסליחות עובר במקום בשעות הלילה, האווירה שונה, התחושה אחרת. החומה השוכנת בדד בשעות הלילה מאפשרת למשתתפי הסיור לחוות כמה רגעים של קדושה ללא ההמון הרב שבדרך כלל נמצא במקום.

רק דמיינו את עצמכם לוחשים תפילה חרישית של ימים נוראים, באווירו הקריר של הסתיו, מול חומת הכותל הריקה. חוויה בפני עצמה, שלא רבים זוכים לה.